Jak jsem se stal dospělým aneb MoW má radost

10. říjen 2016 | 15.04 |

Po delší odmlce přicházím zase prznit vaše duše, drazí čtenáři. Předem bych rád upozornil, že tohle téma bude veskrze debilní, avšak už jste asi zjistili, že dokáži i o naprosto debilních tématech psát velmi odlehčeně a trapně hnusně, chci říci vkusně. Tento literární ejakulát bude totiž věnován telefonování a vůbec mému vztahu k mobilním operátorům. Pokud zapátráte v paměti, první telefon jsem si koupil v létě 2002, druhý po tom, co první obdržel zranění od vystřelené kulky. To byl můj první barevný a šlo o Siemens C75 (prosinec 2005). No a v prosinci 2011 mi Ježíšek, protože celý rok sekám latinu, přináší stříbrnou a vysněnou Nokii C2-01. Ten tvar, ta příjemná, bochánková tlačítka. Ten lehký stisk, omluvte mě, jsem vzrušený i dojatý, musím si utřít nudli. Nudli u nosu.

To je tedy stručná historie mých přístrojů. Už 14 let jsem u stejného operátora (O2) a tutéž dobu používám stejné numero (728 243 XXX). Celou tuto dobu frčím na kreditu, začínalo se na Quatrro Go, pak jsem skočil na Fun Go, postupem let padaly ceny textovek i hovorů, ale protože jsem masivně rozséval, tak ještě někdy v roce 2011 platím 900 korun měsíčně, protože cáluji každou podělanou SMSku. To ale netuším, že je to tolik. Vždycky když se stav kreditu tenčí, poprosím maminku, ať sáhne do kreditové obálky a jde dobitím podpořit odměny manažerů, určitě budou rádi. No a jednou takhle volám na infolinku, chci se na něco zeptat a borec na lince mi říká, že hodně píšu do O2, jestli bych nechtěl aktivovat balíček neomezených textovat do O2 za 40 korun týdně. Přestože jsem ke všem nabídkám operátorů podezíravý, neb mám tezi, že jejich produkty jsou výhodné především pro ně, nakonec souhlasím s tím, že pokud mi to nebude vyhovovat, můžu balíček, jehož součástí byl i internet v mobilu, deaktivovat. Abyste pochopili - já ten net měl kvůli textovkám, nikoliv textovky kvůli netu. Rozhodnutí jít do toho balíčku bláhodárně ovlivnilo mé útraty. Totiž většina těch, o kterých čtete na mém blogu, je právě pod O2.

V této době se objevují na mé SIMce další výhody, například volání za 3,50 za minutu při dobití 300 korun měsíčně, postupně cena padá na 2,50, což byla do té doby věc nevídaná, přičemž si za dobitých 300 korun můžu vybrat výhodu - volím volání za padíka za minutu do O2 po 19 hodině, které později O2 mění na zcela bezplatné. Tímto aktem nastavají kamarádkám krušné časy. Každý večer losuji, které z nich budu po 19. hodině volat, a oblažovat ji tak svým erotickým funěním a hloupými otázkami. Ano, upřímně je chci slyšet, ale nepopírám, že mě baví i to, že mohu volat za směšné peníze.

V tomto období se dostávám do střetu s Chemickou. Občas mi volá, a já jí to típu. Je to tím, že znám parametry jejího tarifu a chci, aby volné minuty protelefonovala se svým současným přítelem, ne s takovým psychem jako já. Takže típu a volám zpátky. Je nasraná. Nabízím ji virtuálně panák rumu na uklidnění. Vysvětluji jí, že má 60 volných minut na měsíc, pak platí brutálních 5,60 za minutu a se mnou to nejsou hovory na tři minuty, ale na 20. Říkám, že volám za lepší prachy než ona (2,50/min. a po 19.00 zdarma). Ať si těch 60 minut prokecá s Dejvem. Až bude mít neomezený tarif, bude to típat ona mně. Na druhém konci drátu slyším zavrčení a ze sluchátka vystupuje horká pára. Chápu to jako neochotný souhlas. Vydupala si totiž na retenčním v roce 2013 Chytrý NEON S, kde ji přihodili ještě 120 textovek mimo O2, celkem za 350. 

Během přibližně roku ji násílím, stejně jako všechny ostatní, převádí na neomezené FREE tarify. SMSky mimo ztrácí, ale získává neomezené volání do O2. Už netípu. Mezitím mi zdražují balíček SMS a net na 50 týdně, ale jsem v pohodě. Ovšem někdy v roce 2015 (říjen) mi oznamují, že balíček internetu o korunu zlevní, ale jeho součástí už nebudou neomezené textovky do O2. Na ten net jsem si zvykl, ráno počíst zprávy, pohonit nad fotkami rozcapených slečen a den je hned veselejší. Už si nepamatuji, jestli to bylo ještě před zrušením neomezených textovek, nebo jsem to zkombinoval až v tom roce 2015, po oznámení. Už si asi vzpomínám. Myslím, že zrušili i výhodu večerního volání do O2 zdarma, takže přecházím na tarif NA!DLOUHO, kde volám po první minutě zdarma (stojí 5,90). Do O2 je to tehdy tuším bez podmínek, do ostatních sítí při dobití 300. No a někdy potom ruší i ty textovky. Naštěstí vyjíždí nový balíček, který stojí 59 korun týdně, a je v něm neomezené volání a textovky do O2, a jelikož už tak dva roky předtím dobijím 400 a plním podmínku 300 korun, mám trvale aktivovanou onu výhodu volání 5,90 za hovor mimo O2. Na tomhle modelu funguji doposud.

Když se nad tím zamyslíte, není to na blbou předplacenku vůbec špatný. Možná se ptáte, proč už jsem si nedal paušál dávno. Mám rád svobodu, bez úvazku. Skoro všichni mí kamarádi jsou pod O2, když volám mimo, platím 5,90 za hovor, takže to není špatný, smska mimo O2 1,90. Dobijím 400, odečte se mi 236 měsíčně za balíček neomezeného O2, no a ten zbytek mi stačí na textovky a hovory mimo O2 bohatě, leckdy mi i něco zbude.

Jenže teď ve čtvrtek mi dorazil reklamní e-mail od O2, že mi jako věrnému zákazníkovi nabízejí neomezené volání a textovky za 399 korun měsíčně. Opět jsem podezřívavý, určitě to bude mít háček, ale pokud je to pravda, začíná se ze mě drát přece jen nadšené hýkání. Nejdřív to konzultuji s rodiči, jestli by jim to nevadilo, protože mají k paušálům a chování operátorů ještě větší nedůvěru než já. Nechávají to na mě. V sobotu se tedy osměluji, volám na jejich zákaznickou linku, kde se mi daří trefit správnou sekci až na třetí pokus (taky máte někdy problém poznat, po stisknutí kterého tlačítka by mohli vyřešit váš problém, nebo aspoň zodpovědět otázky? Zkurvený automaty, než se proklikáte k něčemu lidskýmu, někdy je to na palici). Zvedá to, jak postupně zjišťuji, hodně příjemná prcina, kterou hned na začátku upozorňuji, jestli ji nebude vadit, když si hovor nahraji, že mě kdysi O2 nepříjemně vyvedlo z míry, a taky jsem věděl o desítkách případů napříč všemi třemi operátory, kdy na lince něco slíbili, tvrdili, ovšem následně se ukázalo, že to není pravda. 

Prcina řekla, že si ji nahrát můžu, ale že oni to nahrávají taky, takže kdybych prý něco reklamoval, tato nahrávka bude dohledatelná. Na to jsem neřekl nic, jen mi vytanulo na mysl, když by náhodou něco neklaplo, jak budu tvrdit, že mi říkala tohle, že já jsem službu zatím neobjednával, že to nebyl souhlas, a nutit je, aby tu nahrávku našli a pustili.. Stále mám záznam jejího hlasu, a kdyby ho nerušil ten můj postiženecký, který zní i při běžné konverzaci, jako když seru na záchodě, dalo by se nad ním něžně masturbit. To jsem ale Prcině neřekl. Místo toho mi prozradila, že opravdu tarif obsahuje neomezené volání a textovky do všech sítí v ČR, a nadto dokonce i 200MB netu. To pro dotykáče nic není, ale pro mou hloupou Nokču je to naprosto dostačující. Běžná cena tarifu je 499 korun, ale jelikož od O2 mám internet a O2 TV, mám nárok na slevu ve výši 100 korun, takže 399. Už jsem hodně nalomenej, aktuálně mám na kreditu asi 1 100 korun, a ještě než jsem Prcině volal, jsem koukal do diskuzí, že kredit by se měl objevit na faktuře jako přeplatek, z něj se bude paušál postupně odečítat. Příjemná Přítulnice dodává, že je to určitě dobrá volba, že za poslední 3 měsíce mám průměrnou útratu 528 korun. Důvod? Zčásti kvůli vám. Jak jsem totiž začal blogovat a jak mě rajcuje tady číst ty obdivné komentáře, kdy mi provoláváte slávu, a především vy, čtenářky, máte vyryté mé jméno do pelestí svých postelí, přece jen si na net v mobilu občas skočím, a to stojí 29 korun/den.

Končím družný hovor s Příjemnou Prcinou s tím, že to proberu ještě jednou s rodiči, ale už vím, že jsem v podstatě rozhodnutý do toho jít. Konzultuji s mamkou formu placení, sice svůj účet mám, ale nemám IB, a přece jen, kdyby byl někdy náhodou problém s platbou, mamka to promptně vyřeší v něm. Já budu doma mamce dávat peníze hotově. Po delší době mám fakt z něčeho radost, kdo by se toho byl ještě před mnoha lety nadál, kdy já, taková stará konzerva a antipaušalista, který v paušálech vidí potencionální zdroj problémů, ho bude mít, a dokonce se na něj těšit. Rodiče jsem překvapil, nejspíš z mých radostných gest a hýkání nabyli dojmu, že jsem se sjel ředidlem a mariánou. Nebo že by mě tak nadzvedla Prcina?

No, vyústilo to v to, že jsem ještě ten večer volal znova do O2, mohlo být 20.30-20.45 a měl jsem posvěcení od rodičů učinit objednávku. Mamka mi pomohla utřídit myšlenky a zpřesnila, na co se zeptat, především ohledně plateb. Prcina už měla asi padla a zvedl to někdo, kdo prcinu rozhodně neměl. Protože jsem tušil, že budu uzavírat, zeptal jsem se borce, jestli by mu nevadilo nahrávání, nechtěl jsem riskovat, že kdyby něco podělali, obtížně bych se dovolával svých práv. Mňouk se celkem drsně ohradil, že si nahráván být nepřeje. Ještě jednou jsem si tedy nechal zopakovat parametry tarifu, potvrdil si, že se kredit převede na fakturu a nepropadne do chřtánu O2. Probrali jsme i nastavení inkasa, platby, poslání smluv, mamka u velké části toho hovoru byla se mnou v pokoji, pošlou prý ke mně kurýra (fakt dorazí Statham osobně?), aby tu mnou podepsanou kopii smlouvy pro ně pošta někde nezašantročila, a bylo hotovo.

V neděli mi dorazila na mail od O2 vyplněná žádost, všechno sedí, a při psaní této kapitoly mi přišla textovka, že to předali kurýrovi. Takže MoW dospěl a má ve svých 33 letech svůj první paušál. Sice už moc nepíše a nevolá, ale líbí se mu, že kdyby chtěl, tak může. Už nemusí rozlišovat sítě a to mu přijde sexy. Jinak tahle nabídka platí do 14. října. Na webu O2 tenhle tarif nenajdete, ale v PDFkovém ceníku je a nachází se u něj poznámka, že ho nelze, společně s několika ostatními paušály, aktivovat na vyžádání. I nePrcina večer na lince potvrdil, že jde o tarif určený jen vybraným zakázníkům, dokonce se mi plete, jestli neříkal, že je zejména pro kreditisty. Já jsem teda měl roky útraty nadprůměrný, jako kreditista. V roce 2015 utratil u T-Mobilu průměrný paušalista 356 korun měsíčně, ale kreditista jen 89 kaček. O2 parametry neuvádí. 

Nevím, u koho a na jakých paušálech frčíte vy, když tak písněte do komentů, Je mi jasný, že nemůžu konkurovat těm, kterým na retenčním, když chtěli operátora opustit, nabídli neomezenku s 1,5GB dat za 425 korun, 485, někdo i 385, o možnostech firemních tarifů nemluvě, ty jsou cenou zas ještě úplně jinde. Ale pro mě víc dát nemá cenu, za ty roky, co jsem používal net, jsem limit vyčerpal jen asi dvakrát. Jo, u dotykáčů to asi smysl má, ale u hloupých founů moc ne. Už roky se tvrdí, že největší cenu má internet a gigabajty v něm, hovory i textovky stojí operátory minimální náklady a i ta marže na nich je minimální, nejvíc se platí a rýžuje na datech. 

Ano, najde se dost škarohlídů, hlavně mezi teenagery nebo pokročilými mobilisty, kteří tvrdí, že jsou SMSky přežitek. V době chytrých mobilů, Facebooků, WhatsUp, Viberů. Možná na tom něco je. Ale ne každý má chytrý mobil, ne každý má internet v mobilu, ne každý má Facebook a navíc - ta textovka má nádhernou vlastnost, že je univerzální a úžasně kompatibilní, dokáže dorazit na jakýkoliv mobil a hlavně tam dorazí téměř se 100% jistotou, což se u některých zpráv u Viberu nebo WhatsUpu říct nedá. Nemluvě o tom, že tyhle kecálky musí mít nainstalovány obě strany, takže já doufám, že tu Short Message Service s námi ještě spoustu let budou.

Stejně ale musím uznat, že jsme se za těch 14 let, co jsem si koupil první mobil, cenově dost posunuli. Tehdy textovka stála od cca 2 korun do 3,30 a minuta hovoru 6,60. Desetiminutový hovor tak vyšel na téměř 70 korun. To je důvod, proč se roky spíš smskovalo. Prostě telefonování byl luxus.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší