Článek Jak jsem se stal dospělým aneb MoW má radost

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Jak jsem se stal dospělým aneb MoW má radost

10. 10. 2016 - 20:50

iva: Celej já... akorát, že já se nechávám vysosávat od jinýho operátora.
Textovky mám radši, než co jinýho, nebaví mě se vykecávat, když stačí pár vět.
Kamarádka kdysi řešila těžký domácí trable a dost se divila, když jsem jí na její pětizprávovou textovku odpověděla 160ti znaky. Pochopila, až po zjištění, že mě stojí zpráva tolik, co jí šest. Navíc jsem měla vždycky starý mobily, na rozdíl od ní

10. 10. 2016 - 21:13

am: Raději píšu sms. Jsi mi tímhle článkem kápnul do noty, včera jsem měnila svůj starý mobil za nový. Napíšu článek

---
am.pise.cz

14. 10. 2016 - 13:22

martinax01: Tak to jsi proti mně hodně pokrokovej. Já jsem nějak uvízla u kreditu, navíc nemám v současný době ani žádný balíček, manžel i máma mi volají "zadarmo", já moc často nevolám, jenom když se potřebuju s někým domluvit, což je většinou vyřízený hodně rychle. Výjimkou v tomhle byla naštěstí už bývalá sestřička mé zubařky, která mi dvakrát ročně ruinovala kredit. Objednání na preventivní prohlídku jí zabralo asi 10 minut, přestože jsem od začátku hlásila, že se mi hodí nějaké pondělní odpoledne, takže mě vždy hovor stál tak 70 Kč při mé sazbě 7,50 mimo síť Vodafone. Tahle sazba se mi zdá hodně přemrštěná, tak zvažuju, že bych něco mohla změnit, ale i s ní platím měsíčně tak 100 Kč, takže to zatím nechávám být. Ani operátoři mi už nic nenabízejí, asi to se mnou vzdali.

14. 10. 2016 - 17:05

mow: Jsi trochu vostuda I když provoláš jen stovku měsíčně, tak už z principu volat za 7,50 je hrozný mrhání prachama. Paušál se ti nevyplatí totálně, protože se stovkovou útratou jsi pro opy nezajímavá. Já třeba krátce po vzniku Bleskmobilu tam přetáhl rodiče, oba taktéž u O2 a na kreditu. Mamka si sice předtím, když snížili sazbu za volání na 3,50, musela dobíjet pravidelně 200 korun měsíčně, aby ji to tuhle minutovou sazbičku zachovali. Naproti tomu tatínek volal snad za 6,60, takže jsem je oba přetáhl k Blesku, který už tehdy nabízel minutovou sazbu za 2,50, a navíc bez podmínek. Je to zvláštní, protože Bleskmobil je virtuál přímo pod O2, a už od počátku nabízel lepší ceny než samotné O2 svým kreditářům. Navíc si můžeš zvolit jedno číslo, na který budeš volat za kačku za minutu - mamka má taťku, taťka mamku a dobíjejí dvě stovky každé dva měsíce.

Pokud jsi u Vodafonu kvůli tomu, aby ti manžel a mamka mohli volat zdarma, měl by jít ten kreditovej tarif změnit na lepší:

http://www.usetreno.cz/predplacena-karta-O2-vodafone-t-mobile-twist/

Už to nemusí být úplně aktuální, každopádně by sis polepšila o dost. A pokud je ti jedno pod kým budeš, pak přejdi k virtuálům:

http://cenyvolani.cz/predplacene-karty-mobilnich-operatoru-v-cr/

Jinak od středy už jsem na tarifu, v 10.00 dorazil kurýr, já podepsal a v 11.38 mi přišla textovka, že mi aktivovali tarif.

Problem je ten, ze ceny paušálů jsou u všech třech jako přes kopírák. Když v roce 2013 došlo k zavádění neomezených tarifů, první bylo O2, byla to velká sláva. Neomezený tarif za 750, když předtím stávaly 1 500 a ještě dříve i 3 000 korun měsíčně. Jenže před touhle flatovou revolucí si dost lidí vyhádalo na retenčním fakt pěkný nabídky, třeba 250 minut kamkoliv + 250 SMS za 300, a bohatě jim to stačilo. Ovšem postupně začali převádět násilím na neomezený tarify i tyhle lidi, i když jim smlouva končila třeba za rok. Samozřejmě se snažili cenou nabídnout tarif podobný, jenže ten často obsahoval jen neomezenost do vlastní sítě, pokud někdo psal a volal jinam, hned mu útrata poskočila a platili o hodně víc.

Dost lidí se nechalo ukecat do komplet neomezenýho za 750, přitom reálně provolali třeba jen o 10% minut víc než u původního tarifu za 3 nebo 4 stovky. A to je pro operátory výhoda - platíte o 50% víc za o 10% služeb navíc. Pro ty, co volají málo, tyhle paušály nejsou. Lidem, co provolají 100-200 měsíčně, se spíš vyplatí kredit.

---
mow.pise.cz

16. 10. 2016 - 00:04

martinax01: V tomhle jsem trochu vostuda, to je pravda. Děkuju za odkazy, teď už vím, že mám nejdražší volání mimo síť Vodafone, jaké lze sehnat.

16. 10. 2016 - 10:29

mow: Ale aspoň víš, za kolik voláš. Spousta lidí ani neví, jakej má tarif, neznají cenu minuty, textovky nic, to jsou největší ostudy. Pak je ale pravda i to, že pokud fakt provoláš jen kilčo měsíčně, tak tě ta brutální sazba nemusí znepokojovat, protože tě ta stovka měsíčně zkrátka nevytrhne, nezruinuje. Lidi obvykle řeší cenu volání v momentě, kdy jim to začne výrazněji zasahovat do rozpočtu, že třeba platí 6 nebo 7 stovek. U tebe mi šlo spíš o princip než o ušetření - za stovku měsíčně máš zhruba 13,5 minuty za 7,50. Při sazbě 3,50 už 28 minut, a při 2,50 dokonce 40 minut. Takže ti jen naznačuji, že máš šanci z tý stovečky vytěžit mnohem víc. Vůbec nevadí, že víc neprovoláš. Já většinou kámošům típu a volám zpátky, a to už před paušálem. Nevím, jaký mají tarify, třeba vesměs taky neomezený, ale spolíhat na to nechci. A když jsem měl O2 neomezený a volání jinam 5,90 za hovor, proč to nedělat. Někde před půl rokem jsem řešil s Éčkem nefunkční Skype, Éčko je pod O2, nevidím důvod jí to netípnout. Její tarif neznám, třeba už ji převedli taky na jeden z FREE tarifů, který obsahuje aspoň neomezené volání a textovky do O2. A spolíhat na to nechci. Problém jsme zdárně vyřešili (já u compu, ona u noťasu), ale myslím, že ten hovor trval téměř dvě hoďky, u O2 se automaticky po 70 minutách přeruší, u Vodafonu po 60, u T-Mobilu po 120.

Nemluvě o tom, že si i rád pokecám, jen tak. Většinou si lidi volají, že něco potřebujou, ale já jsem trochu jinej. A řešit, že už volám 20 minut a bude to stát 75 korun je blbý. Proto já to neřešil, ani když jsem platil každou minutu nebo textovku. Ale je prostě příjemný, že u neomezených nemusíš tohle řešit, nemluvě o tom, že když se vyskytne nějaký delší volání, třeba 45 minut nebo hodinu, máš to při 3,50 skoro 160, respektive 210 korun. Ano, někdo řekne, že takhle dlouho volají jen blázni. Ale já už tyhle hranice prubnul několikrát

Takže jak píšu - do 200 korun kredit, za 300-500 paušál (neomezenej bez dat/s daty). Vše ostatní mi přijde nezajímavý, ceníkový neomezenky za 750 jsou předražený. Já si občas o mobilech, cenách, operátorech čtu, louskám různá fóra, takže si troufám tvrdit, že mám docela přehled.

---
mow.pise.cz

16. 10. 2016 - 20:33

martinax01: To jsem ráda, že na stupnici ostudy může být ještě někdo pode mnou. Do 200 Kč jsem se tenhle rok nevešla jen jeden měsíc, který byl výjimečný v tom, že jsem vyřizovala hodně věcí a relativně často volala, platila jsem pak něco málo přes 300 Kč. Ale musím říct, že se v telefonování ani v psaní sms nijak neomezuju, když potřebuju zavolat nebo napsat, prostě to udělám a neřeším. Jde o to, že telefon v posledních letech používám jen účelově, tak tomu odpovídá i ta útrata.

16. 10. 2016 - 20:40

martinax01: Ještě musím napsat, že je hrozná škoda, že takové možnosti nebyly, když mi bylo tak 11 až 18. To jsem měla potřebu viset na telefonu skoro pořád, ale musela jsem se krotit, protože by moji mámu kleplo, až by jí přišlo vyúčtování od Telecomu.

17. 10. 2016 - 10:36

mow: To já bych ocenil současné ceny i později, třeba na střední a i po ní. Vlastně jak píšu v článku, někdy do roku 2012 jsem platil každou podělanou minutu, až pak mi poradili na lince O2 ten neomezenej balíček textovek do jejich sítě, to byla snad první dobrá věc, kterou mi tam poradili a která mi pomohla snížit náklady fakt výrazně.

A k tomu vzpomínání, Martino, děsí mě to. Je to, jako kdyby vzpomínali nějací staří kmeti. Já bych zase mohl kontrovat vytáčeným internetem k PC, který mi byl zaveden v roce 2001. Pro náctileté - tehdy se platilo za každou minutu, internet nebyl za fixní měsíční poplatek, jako je nyní. Tehdy se rozlišovalo připojení ve špičce (8.00-20.00, později 7.00-19.00) a tam stála hodina připojení kolem 60 korun, mimo špičku (zbývající hodiny) stála 15,60. Postupně to zdražili ve špičce na 70 kaček a mimo špičku na 20. To vytáčené připojení jsem používal téměř celou střední, možná i po ní. Už si totiž nepamatuji, kdy mi bylo zřízeno ADSL, možná až v roce 2005/2006.

Ještě k tomu vytáčenému připojení - modem měl teoretickou maximální rychlost 56 kilobitů za sekundu, patřil mezi tedy ty lepší v té době. Kilobit není kilobajt, abyste převedli kilobit na kilobajt, musíte dělit osmi, takže modem uměl stahovat až 7 kilobajtů za sekundu, reálně to bylo 5-6. Takže stažení jedné MP3, které tehdy snad ještě ani neexistovaly, by na něm trvalo 15 minut + prosurfované peníze. Jenže také se sluší říct, že tehdejší webové stránky byly mnohonásobně jednodušší, nebylo na nich tolik reklam, fotek, neexistovaly flashové animace, Youtube by se nepřehrál vůbec, a třeba postupné, několikasekundové načítání stránky patřilo tenkrát mezi zcela standardní záležitosti

Martí, zní to hrozivě, ale jsme v podstatě pamětníci Dnešní teenageři už si nepamatují doby, kdy minuta hovoru atakovala 7 korun, net u PC byl pomalej a platil se od impulsu, takže já jsem se ve špičce připojoval jen na vyzvednutí nebo odeslání mailu, a přitom doufal, že mi někdo neposílá mejlík s velkým množstvím příloh, protože by se stahoval moc dlouho.

Nebo dialery - viry, které se uhnízdily v PC při návštěvě nevhodných stránek a změnily číslo vytáčené modemem z původního poskytovatele na linku s vysokou tarifikací, třeba 70-90 korun za minutu. Uživatel přitom o ničem nevěděl, poznal to až z faktury od Telecomu, která byla mnoho desítek tisíc korun. A zaplatit se nejdřív musela, teprve po zaplacení bylo možné ji reklamovat, často neúspěšně.

Když se lidi zbavili vytáčeného (dial-up), přišlo mnohem lepší ADSL. Už žádné dialery, čas placený od minuty, prostě fixní částka a juchů, o rychlosti, která byla čtyřicetinásobně větší, nemluvě. Ale zase se zavedl FUP čili počet gigabajtů, které můžete měsíčně prosurfovat, postahovat, neboť limit se snižoval i prostým prohlížením stránek, a činil například 30GB měsíčně. Pokud jste ho přešvihli, snížila se vám radikálně rychlost připojení a vrátila se na původní úroveň až novým zúčtovacím obdobím. Tehdy se FUP (Fair User Policy) zdůvodňoval tím, aby na chorobné stahovače nedopláceli běžní uživatelé, možná taky tehdejší infrastruktura nebyla na neomezenost připravená, šlo o to, aby jeden nebyl příliš rozežraný na úkor druhého a abysme se o kapacitu sítě nějak všichni spravedlivě podělili. Naštěstí byl FUP u internetu k PC tuším po dvou letech zrušen, takže minimálně 8-10 let surfuju bez omezení. Nicméně u mobilního internetu je FUP stále uplatňován a asi ještě dlouho bude. Tam mi to ale nevadí, mobilní internet je podle mě jen doplněk. Když máte limit 1,5GB na měsíc, tak s tím musíte opatrně, třeba jedno přehrání videa na Youtube v mobilu vám sežere 40MB. Takže mobilní připojení podle mě nemá nahradit to u PC, můžete zkouknout zprávy, počasí, vyzvednout maily, chatovat na FB, ale konzumovat filmy a videa, kór v HD rozlišení, na to to zatím fakt není. I když nepopírám, že by mobilní operátoři mohly být v těch limitech štědřejší.

---
mow.pise.cz

17. 10. 2016 - 16:51

martinax01: Máš pravdu, že vzpomínání na Telecom zní současným teenagerům tak, jak nám znělo vzpomínání prarodičů na dětství, kdy se ohřívala voda ze studny a chodilo se na suchý záchod.
Vytáčený internet k PC jsem měla taky od roku 2001 a asi až do roku 2007, bylo to docela pomalý a postupné zobrazování stránky bylo úplně běžné, jak píšeš. Taky jsem si psala všechny e-maily v outlooku a připojovala jsem se ve večerních hodinách na odeslání a případné přijetí e-mailů. Byl to pravěk.

27. 10. 2016 - 18:32

mow: Teď jsem pro zajímavost prohledal kvůli netu mailový anály a vše je trochu jinak. Našel jsem mail z 10. října 2006, který je adresován Chemický a ve kterém se chlubím i stěžuji, že už na rychlý, nevytáčený net čekám 3 měsíce a že bych ho snad koncem toho října měl mít. Proč ale píšu tenhle komentář - kvůli parametrům toho netu. Nezačínal jsem totiž na 2Mbitech, na ty mi je pak zrychlili, nýbrž na 0,5Mb. I tak to bylo zhruba 10 rychlejší než vytáčené a limit stažených dat byl 1GB na měsíc, pak se to z rychlosti 512kb (0,5Mb) zpomalilo na 64kb, tedy téměř stejně jako vytáčené připojení. A 1GB? Taková je dnes velikost jednoho průměrného filmu.

---
mow.pise.cz

02. 07. 2017 - 18:19

mrak: To jsi mi připomněl, jak jsem kdysi na vytáčeném připojení stahoval češtinu do Maxe Paynea. Měla ohromných 50MB. Nu a po x hodinách stahování a 49MB mi někdo z rodiny zvedl sluchátko. To mi velice, ale opravdu velice potěšilo. Takže jsem to zkusil druhej den.

03. 07. 2017 - 09:11

mow: Tak to by mě věru nepotěšilo

---
mow.pise.cz

29. 06. 2017 - 19:00

mrak: Věříš mi, že nedám na SMS dopustit? Za tři roky jsem propsal cca 45 tisíc, mám neomezený tarif, chytrý telefon a stejně. SMS mají své kouzlo. A konkrétní konverzaci pravidelně zálohuji a uchovávám komplet. A bez paušálu bych se nedoplatil. MojeO2 nabízí hezke grafy a výpisy, pokud člověka zajímaj občas statistiky,takže i umožňují se podívat,co bys v realu zaplatil. Takže paušálu nelituji, i když bych určítě radši platil méně, ale operátoři se zrovna moc nepředhánějí v tom, aby získali lidi. Vodafone stojí kvalitou za prd a tím se zužuje výběr. A o2 s tm sdílí své sítě, tak kvalita ok,ale cenové rozdíly nula celá nula nic.

29. 06. 2017 - 19:11

mow: Ahoj IT kolego. Dík za koment. No, už jsem se lekl, že jsem jedinej, kdo vytváří pravidelnou zálohu textovek v mobilu. Ne všech, jen těch hezkých, ale i tak jich tam bude několik tisíc. Občas se k nim vracím, když je mi smutno. Mám tady ještě jednu stejnou Nokii, kdyby se mi tahle rozbila. Otázkou je, co až se rozbijou obě. Do současných Nokií to nepřetáhnu. A dík, že to čteš. BTW, jak jsi mohl propsat 15 tisíc ročně v neomezenym tarifu? Nebo jsi překročil limit 10 tisíc SMS měsíčně a oni to pak zpoplatnili?

---
mow.pise.cz

29. 06. 2017 - 20:29

mrak: Nezpoplatnili, pri rozpocitani to vychází cca 40 sms denně, coz je v poho. Ale v mojeo2 mi to jen hezky ukazovalo teoretickou částku, co bych zaplatil, kdybych neměl neomezenej tarif.